P&G “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” seçildi

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya CMO ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Yaprak görseli CMO Haber'de.
P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya CMO ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Yaprak.

Markalarıyla içerisinde bulunduğu topluma katkı sağlamak için çalışan Procter & Gamble (P&G), Uluslararası Yaratıcılık Festivali Cannes Lion’da “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” seçildi. P&G bu unvanı son 10 yılda aldığı “Lion” ödüllerinin toplamıyla ve bu süreç boyunca insanlara ilham veren, onları kimi zaman eğlendiren kimi zaman ise olumsuz olaylar karşısında birleştiren projeleriyle ve iyilikle güçlenebilecek bir gelecek sorumluluğuyla elde etti.

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya CMO ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Yaprak “Dünyanın en büyük yaratıcılık festivali olan Cannes Lions tarafından “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” ödülüne layık görüldük. Bu bizim sadece bir FMCG şirketi değil, aynı zamanda projelerimizle insanların yaşamlarına değer katan bir şirket olduğumuzun önemli bir göstergesi. Sektöre öncülük eden böyle büyük bir şirketin parçası olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Türkiye’de 33 yıldır faaliyet gösteren ve markalarıyla insanların yaşamlarını iyileştirirken aynı zamanda gerçekleştirdiği topluma katkı projeleriyle vatandaşların hayatına değer katan P&G, pazarlama alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl 66’ncısı gerçekleştirilen Cannes Lion Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde çok önemli bir ödülün sahibi oldu. Bugüne kadar hem globalde hem de faaliyet gösterdiği ülkelerde hayata geçirdiği topluma katkı projeleri ve kampanyalarıyla insanlara iyilikle güçlenilebilecek bir dünya yaratmayı hedefleyen P&G, son on yılda aldığı “Lion” ödülleriyle “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” seçildi.

Global anlamda elde edilen böylesine önemli bir başarıdan dolayı gururlandıklarını ve bu başarıyı, Türkiye’de hayata gerçekleştirecekleri projelerle taçlandıracaklarını söyleyen P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya CMO ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Yaprak “P&G olarak pazarlama alanında dünyanın en büyük yaratıcılık festivali olan Cannes Lions tarafından “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” ödülüne layık görüldük. On yılda bir verilen bu şahane ödül P&G çalışanları ve yaratıcı iş ortaklarımızın yıllar boyu gerçekleştirdiği mükemmel çalışmalarının karşılığıdır. Son on yıl içinde kazandığımız 240’ın üzerinde Aslan, bizim sadece bir FMCG şirketi değil, aynı zamanda projelerimizle insanların yaşamlarına değer katan bir şirket olduğumuzun önemli bir göstergesi. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim. Sektöre öncülük eden böyle büyük bir şirketin parçası olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

P&G’ye “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” unvanını kazandıran çalışmalar arasında Cannes Lion’da da önemli başarı toplayan bazı projeler bulunuyor. Bunlarında arasında Türkiye’de de layıkıyla uygulanan, kızlara yönelik toplumsal yanlış algıları değiştirmeyi hedefleyen, “kız gibi” ifadesini olumsuz bir tanımdan “yapabileceğinin en iyisini yapmak” anlamına dönüştüren Orkid’in #KızGibi kampanyasının yanı sıra globalde hayata geçirilen Share the Load kampanyası dikkat çekiyor. Globalde başlatılan Share the Load kampanyasıyla Ariel, babalara ve diğer erkek bireylere seslenerek onlara, kendilerinin çocukları için birer rol model olduklarını hatırlatmış, davranışlarının çocuklarının hayata bakışları için çok önemli olduğunu vurgulamıştı. Yine kampanya ile kadınların erkeklere oranla 2 kat fazla ev işi yaptığını belirten Ariel, erkek bireylere Share the Load, yani yükü paylaşın diyerek bu durumun değişmesi gerektiğini anlatmış, #YüküPaylaşmakGerek demişti.

Cannes Lion’un kükreyen aslanı, Procter & Gamble

Dünyanın en önemli yaratıcılık festivallerinden kabul edilen ve global anlamda en başarılı çalışmaların ödüllendirildiği uluslararası bir festival olan Cannes Lion, festival kapsamında her yıl binlerce sektör profesyoneline ev sahipliği yaparken bu yıl, pandemi nedeniyle dijital platformlar üzerinden gerçekleştirildi. P&G’nin elde ettiği “Son On Yılın En İyi Pazarlama Şirketi” ödülü ise 2010 yılından duyurunun yapıldığı Haziran 2020 yılları arasını kapsarken P&G bu dönem boyunca 7 Grand Prix, 1 Grand Prix for Good, 3 Creative Effectiveness, 2 Titanyum, 49 Altın, 4 Cam, 77 Gümüş ve 100 Bronz Aslan Kazandı.